" />
Menu Sony Ericssonu M600i aneb jak vypada nove rozhrani UIQ 3.0? | Tisk |  Email
Sdileni:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Monday, 17. July 2006
V redakci aktivne pouzivame M600i jiz nekolik dni a prinasime vam pohled na menu telefonu, zpracovane v nejnovejsim UIQ 3.0.
 

Sony Ericsson M600i je novym smartphonem tohoto svedsko-japonskeho vyrobce. Lze rici ze v tomto pripade jde o predstupen nez dorazi Sony Ericssonu P990i. Jelikoz je vsak tento ocekavany model stale v nedohlednu, podivejme se spolu na to, jak vypada menu Sony Ericssonu M600i, ktery jiz pomalu vstoupil na trh.
 
Vychozi zobrazeni displeje je velmi prehledne. Sipka vlevo otevre rychle volby treba pro nastaveni telefonu ci aktivaci prenosovych sluzeb (IrDA, Bluetooth). V pravem hornim rohu nalezneme ikonu Spravce ukolu, zde jsou zobrazeny posledni nebo prave bezici aplikace, mezi nimiz je mozno prepinat nebo je ukoncovat - jedna se o pravy multitasking, ktery se ve smartphonech od Sony Ericssonu v tomto provedeni objevil poprve. Pod nazvem operatora nalezneme polozku Dnes, ktera indikuje ukoly, upominky kalendare, zmeskany volani, neprectene dorucene zpravy a po nabidnutem nastaveni e-mailove schranky taky dorucene e-maily.
 
 
 
Hlavni menu Sony Ericssonu M600i je maticove, standardne s deviti ikonami. Menu lze take pro prehlednost zobrazit jako seznam. Samozrejmosti je pridavani novych slozek do menu. Ikony jsou graficky povedene, neanimovane. Oznacena ikona je vzdy znatelne vetsi nez ty okolni. 
 
 
 
Spravce ukolu je sekce, ve ktere vidite vsechny spustene ci naposledy pouzite aplikace, mezi kterymi je mozno prepinat a nebo je uzavirat. Z tohoto zobrazeni je take mozno vstoupit do hlavniho menu nebo do zakladniho zobrazeni (Nabidka Aktivita). U spustenych aplikaci navic vidite, jakou cast pameti telefonu prave zabiraji. 
 
 
 
Zpravy se na telefonu mohou psat tremi zpusoby. Jednim z nich je psani na QWERTY klavesnici. Musim se priznat, ze na jeji ovladani jsem si zatim uplne nezvykl. Stisk klaves je vsak bez odporu, je jisty, pracuji zatim bez vetsich preklepu. Nyni ale zminme softwarove psani. Dalsim ze zpusobu je totiz psani pomoci virtualni klavesnice - chcete-li psat na telefonu i ze zacatku rychle, pak piste jenom dotyky perem na displej. Chcete-li si vyzkouset neco noveho, je zde pro vas pripraveno rozpoznavani znaku pro psani perem na dotykovem displeji(majitele rady P dobre znaji). Zpusob psani je znamy, mala pismena pisete do spodni casti displeje,pod stredovy trojuhelnicek, chcete-li psat velka , musite nejvyssi caru pismena protahnout az na cerny geometricky utvar. Pro psani cisel postaci uzky pruh nad touto cernou sipkou. Rozpoznavani znaku je na dobre urovni, nejisty pocit mam jen z psani pismene "i", jeho napsani se mi zatim nepovedlo, i kdyz jsem psani znaku nastudoval v manualu. Zatim se vsak s timto druhem psani seznamuji.
 
 
 
 
Organizacni funkce se az na vyjimky, ukryvaji v sekci nastroje. Kalkulacka vyuziva cely displej, ale nepodporuje priority - nevadi, muze byt nahrazena doinstalovanou vedeckou kalkulackou. Stopky jsou ve stejnem formatu, jak je zname z ostatnich "nesymbianovych" telefonu Sony Ericsson - nabidnou az devet mezicasu. Mimo casovace zde dale nejdeme konvertor(vyzna se v hodnotach vzdalenosti, objemu, hmotnosti, teploty, rychlosti, plochy a meny) nebo nastaveni o case (telefon vam bude hlidat cas ve dvou nezavislych mestech a automaticky nabidne buzeni 3x denne pro vstavani, cas obeda a cas spanku - samozrejme, ze tyto budiky lze editovat ci povolovat). Pro dalsi cast organizacnich funkci musime zavitat do sekce Kancelar v Menu telefonu. Zde najdeme balik aplikaci Quickoffice, ktery dokaze otevirat, editovat a vytvaret soubory *.doc (Quickword) nebo *.xls (quicksheet). V textovem procesoru lze vyuzit mnoha formatovani textu, v tabulkovem procesoru lze vyuzit komfortu funkci, ktere zname z Exelu (Suma, Funkce, atd.). Tuto dvojici jeste doplnuje prohlizec dokumentu ve formatu *.pdf. Nesmime zapomenout ani na kalendar, jemuz je v Menu telefonu vyhrazena jedna cela polozka.
 
 
 
 
  
Spravce souboru najdeme take v sekci Nastroje. Na displej se vejde v jednu chvili osm slozek. Pri detajllnejsim zobrazeni ve slozkach lze videt maximalne 4 soubory (v zavislosti na typu souboru). Samozrejmosti je vytvareni novych slozek, jejich editace, presouvani souboru nebo zobrazeni volneho mista, jak v pameti telefonu, tak i na karte M2. Na pametove karte jsem nalezl slozku fotoaparat, do ktere se vsak zadne snimky z fotoaparatu ukladat nemohou - M600i jej nema a proto mi zarazeni teto slozky na pametovou kartu pripada vicemene podivne.
 
 
 
Schemata jsou obsazena snad ve vsech telefonech Sony Ericsson, tak ani u modelu M600i nemohou chybet. V telefonu jsou prednastaveny ctyri zakladni: Default, Ambient, Tranquil, Vibrant. Pokud vas omrzi, je mozno do telefonu stahnout dalsi prostrednictvim kabelu, bluetooth nebo infraportu.
 
 
 
 
Prehravac medii ma v menu take samostatnou sekci. Je rozdelen na Video a Hudbu. Video je plynule, muze byt prehravano i ve fullscreen modu (klavesnice je pri polozeni nabok napravo - radeji bych vsak uprednostnil opacnou polohu, jelikoz M600i pri polozeni nabok nestoji a to diky vycnivajicimu kolecku Jog Dial). Hudebni prehravac je hodne propracovany. K zlepseni hudby nabizi celych jedenact nastaveni ekvalizeru, vcetne MegaBass. Pri prehravani se na uvodni obrazovce telefonu v ramecku strida nazev skladby s pomerem odehraneho a zbyvajiciho casu skladby.
 
 
 
Tak tohle je ochutnavka noveho prostredi UIQ 3.0, zbytek jsme si nechali na recenzi, kterou ockavejte v brzke dobe. 
 
 

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
. Autor: toroa Datum: 2006-07-17 22:39:39
Zdravim vsechny, ja s nacitanim obrazku nemel sebemensi problem a tak se musim Martina zastat a jsem rad ze jsou zde recenze rychle a aktualne. Kdyby se zde diskutovalo vice o telefonech a ne o blbostech nebylo by to od veci :) I ja se tesim na recenzi a klidne s BMP, jen aby uz byla :)
Autor: Peshi Datum: 2006-07-17 17:22:19
No, vypada to pekne, UIQ ma neco do sebe!
Autor: MartinChroust Datum: 2006-07-17 16:33:08
Ano beru to na sebe, ve sve prilisne snaze o exkluzivitu jsem fotky nedal do PNG ale nechal je v BMP. Priste radeji budu fotografie upravovat dele a clanky budou vychazet se spozdenim
. Autor: ge0rge Datum: 2006-07-17 16:18:12
ad obrazky: To je proste, autor patrne nikdy neslysel o formatu PNG ktery pouziva ucinnou neztratovou kompresi (nedochazi ke ztrate kvality jako v pripade JPEG ani k omezeni barevne palety jako v pripade stareho GIFu), spolehlive funguje ve vsech dnes pouzivanych browserech a ve vysledku by mel ve srovnani s BMP jen zanedbatelnou velikost ... typicka chyba mezi klavesnici a zidli.
. Autor: odklizec Datum: 2006-07-17 15:59:05
Z te slozky fotoaparat se daji usuzovat dve veci..bud se fotak planoval a nebo (a to spis) fotak bude v nejake pozdejsi verzi tohohle mobilu. Je to taky jedina vec, ktera mu chybi k dokonalosti ;) A nebo je tu jeste jedna moznost, fotak se sice planoval, ale nakonec neni a nebude, protoze by se tim zabil prodej tak dlouho ocekavaneho a porad odkladaneho P990.
Autor: MartinChroust Datum: 2006-07-17 14:16:57
Aplikace capturescreen vytvari presne takoveto soubory ve formatu BMP
. Autor: lummox Datum: 2006-07-17 14:02:40
proc mate ty obrazky v bmp? Dyt se to hrozne pomalu nacita... :?
. Autor: Vitez Datum: 2006-07-17 12:12:41
noo mooc heezkee!! moc se tesim na recenzi!! 
:)

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >