Internet v mobilu se u zakazniku prosazuje stale vice, v nabidce jej maji vsichni tri operatori. Vsude se mluvi o spouste vyhod a moznosti, ktere neomezeny datovy pausal v telefonu nabizi, malokdo vam je ale jmenuje konkretne. Drtiva vetsina soucasnych telefonu Sony Ericsson funguje na platforme A200, proto jsem se rozhodl sepsat vyhody a moznosti, ktere s sebou prinasi datovy pausal v kombinaci s nekterym takovym telefonem. Neni toho rozhodne malo, mozna byste meli dat internetu v mobilu sanci.
Jeste pred nekolika lety byl internet v mobilu v plenkach a take technologie, pomoci kterych se data prenasela, nebyly zrovna na vysi. Situace se ale postupne zlepsovala na vyvoj reagovali take vsichni nasi mobilni operatori, kteri drive nebo pozdeji predstavili ruzne (a predevsim ruzne vyhodne) datove balicky pro mobilni telefony. Drtiva vetsina soucasnych telefonu si poradi jak s datovymi prenosy, tak s instalaci Java aplikaci, maximalnimu vyuziti internetu v mobilu tak nyni nestoji nic v ceste. Drtiva vetsina zakazniku si ale stejne mysli, ze mobilni internet neni nic pro ne a nevyuziji jej. Tento clanek by mel ukazat, jak se da mobilni internet v telefonu vyuzit a mel by se vam pokusit take odpovedet na otazku, zdali pro vas ma nebo nema smysl. Vzhledem k relativne rozumnym cenam, ktere nasi operatori v tomto smeru nasadili, se da rici, ze pokud naplno vyuzijete alespon jednu z funkci, o kterych se budu v clanku bavit, pak pro vas ma internet v mobilu smysl. Pojdme se tedy podivat, kde muzeme rychla data v nasich mobilnich telefonech vyuzit.

1. Internetovy prohlizec - aneb brana do sveta internetu, ktera vam umi zprostredkovat temer vsechny internetove stranky celeho sveta. V telefonech Sony Ericsson standardne vestaveny internetovy prohlizec funkcemi prilis neoplyva, pro bezne surfovani ale dostacuje. Pokud to ale s mobilnim internetem myslite jen trochu vazne, doporucuji sahnout po volne stazitelne opere mini, ktera je s kazdou verzi lepsi a navic je prohlizeni webu s ni vyrazne rychlejsi. Ackoliv neni prohlizeni webu na mobilnim telefonu nejpohodlnejsi, je uz nekolik let velmi pouzitelne a pokud nehodlate na internetu stravit mnoho hodin denne, telefon vam bude stacit.
2. Emailovy klient - v telefonech postavenych na platforme A200 se nachazi velmi kvalitni e-mailovy klient jiz od pocatku, ani na predchozi platforme A100 ale nebyl emailovy klient spatny a zvladal spoustu pokrocilych funkci. Nastaveni drive bylo relativne komplikovane, v poslednich modelech se ale nachazi velmi prehledny pruvodce nastavenim e-mailove schranky, ktery vam se vsim pomuze. Samozrejmosti je prace s prilohami nebo automaticka kontrola schranky. Nekomu ale bude vyhovovat spise webove rozhrani emailu (me vyhovuje take), pak pro pristup ke schrance muzete pouzit samotny internetovy prohlizec. Moznosti emailoveho klienta jsou ale mnohem dal.
3. Instant messaging - v nasi krajine je jasne nejpopularnejsi ICQ, proto je pro vyuziti teto technologie idealni instalace aplikace Jimm. Je velmi spolehliva a rychla, umozni vam odkudkoliv komunikovat se svymi prateli. Obcas mi ale prijde trosku neohrabana, ocenil bych nejakeho velmi maleho klienta v cestine na zpusob pocitacove Mirandy, tedy bez jakychkoliv doplnku a pridavnych funkci, skutecne vyhradne na textovou komunikaci. Bohuzel vyber klientu pro pouziti ICQ mi prijde velmi omezeny, pokud mate tip na kvalitni aplikaci, muzete se o ni podelit v komentarich pod clankem. Podstatnou vyhodou ICQ je fakt, ze krome prenesenych dat nic dalsiho neplatite, pokud tedy vetsi cast vasich znamych ICQ pouziva, muzete komunikaci touto cestou usetrit nemalo penez za SMS zpravy. Pomalu ale jiste se v telefonech zacinaji objevovat take mobilni verze Skypu, vzhledem k malemu rozsireni siti treti generace a rovnez malemu pokryti Wi-Fi je ale toto zatim spise hudba budoucnosti.
4. Google maps - ackoliv existuje skvela aplikace TrekBuddy, do ktere si muzete nahrat libovolne vlastni mapy (jejichz vytvoreni je velmi jednoduche a intuitivni, zvladne to naprosto kazdy), ktera je k dispozici zdarma a dokonce v cestine, nikdy se vam nepodari mit po ruce neustale kvalitni mapy celeho sveta. S aplikaci Google maps a neomezenym datovym pausalem se vam ale prave toto podari, muzete si odkudkoliv prohlizet mapy a snimky jakehokoliv mista na zemi. A je jedno, jestli se zrovna jedna o Moskvu, Pariz nebo Brno.
5. Doplnky - TrackID, YouTube, Facebook a dalsi sice nevyuzije kazdy, na druhou stranu si temer kazdy z techto aplikaci vybere nekterou, kterou vyuzije. Sam napriklad vubec neholduji ani socialnim sitim, ani prohlizeni videi na portalu YouTube, vyhovuje mi ale moznost odesilat primo z mobilniho telefonu na tento portal videopohledy na nove predstavene telefony. Pokud casto menite hudbu, kterou poslouchate, ocenite take TrackID, pomoci ktere muzete snadno identifikovat temer jakoukoliv skladbu ve svem okoli.

Elanek nebyl uplne kratky, takze je jednoznacne videt, ze na modernich telefonech, coz nepochybne jsou napriklad prave Sony Ericssony na platforme A200, je neomezeny datovy pausal velmi vyhodnou investici a dokaze poradne rozsirit zakladni funkce telefonu. Pokud to vezmeme do dusledku, pri navrhu novych telefonu se temer automaticky pocita s tim, ze zakaznik se bude s telefonem obcas pripojovat na internet, stahovat postu a podobne. Stale castejsi jsou take ruzne aplikace slouzici pro pristup ke stale oblibenejsim socialnim sitim. Samozrejme, ze neomezeny datovy pausal neni pro kazdeho, take si nemyslim, ze si po precteni clanku vsichni ctenari pobezi ke svemu operatorovi aktivovat internet v mobilu, na druhou stranu spousta uzivatelu nevi, co vsechno se da s neomezenym datovym pausalem provadet. Pokud jej vyzkousite, mohou nastat pouze dve moznosti. Bud si rychle zvyknete na to, ze mate po ruce sve emaily, ICQ, webovy prohlizec a kvalitni mapove podklady, nebo zjistite, ze datovy pausal pro vas neni a nemate pro nej vyuziti. AÂť tak ci tak, za vyzkouseni nic nedate a diky tomu, ze telefony Sony Ericsson umi neomezeny datovy pausal vyuzit skutecne vyborne, je velka sance, ze si na nej rychle zvyknete a objevite nove moznosti sveho mobilniho telefonu.
|
|
Autor: frape Datum: 2009-12-14 14:50:16 ja pouzivam internet asi rok a zabydleli se u me opery (mini 4,5, mobile) ICQ Skype Gmail a wayfinder earth na GPS...a pak ty funkce jako track ID takze myslim ze celkem vyuzivam potencial mobilniho pripojeni (mam vodafone internet v mobilu) | Autor: MonikaSh Datum: 2009-11-17 19:27:20 Pouzivam uz internet v SE delsi dobu. Protoze mam doma "kvalitni" wifi pripojeni, tak casto oteviram webove stranky prave pres mobilni internet, lepe receno Operu Mini. Škoda jen, ze tyto stranky se v ni nacitaji zmrsene, takze se mnohdy nedostanu po kliknuti na odkaz na clanek, ale nacte se mi zase hlavni stranka. A tak to jede stale dokola, dokud me to prestane bavit a otevru jiny web. Prohlizec v C510 to sice nacte a zobrazuje dobre, ale je strasne pomaly (v EDGE) a uzivatelsky nepohodlny. | Autor: Sasakr Datum: 2009-11-17 17:16:49 Jakejm narokum na data? Vsak rikam, ze se vola pres klasickej hovor. | Autor: Joza Datum: 2009-11-17 13:55:39 No ten Skpye rozhodne dokonaly neni, navic vzhledem k narokum na data a moznostem aplikace je to jakoby nebyl... | Autor: Sasakr Datum: 2009-11-17 13:44:06 Nepochopil jsem to s tim Skypem, oficialni aplikace existuje dost dlouho, umoznuje chat, volani by snad take mela umoznovat, ale ne pres internet, nybrz pres klasickej hovor na nejakej server Skypu. Jinak jeste Oskarek apod. se mel zminit no. | Autor: v6ak Datum: 2009-11-17 10:51:45 * Synchronizace kontaktu, kalendare apod. s Googlem, Sony Ericssonem, ZYBem apod. pres ActiveSync nebo SyncML. * SMS pres internet. * Na IM pouzivam BombusMod (pro Jabber, nicmene treba Jabbim ma mj. SMS transport, ICQ transport, beta Facebook transport, Twitter transport a mnohe dalsi). |
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte. |