" />
Sony Ericsson P990i: Velky, vetsi, nejvetsi | Tisk |  Email
Sdileni:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Vagner   
Friday, 18. August 2006
Sony Ericsson P990i. Koupit ci nekoupit, cekat ci necekat, milovat ci proklinat? Novy, dlouho ocekavany smartphone rady P, byl konecne vyladen do finalni podoby a v brzke dobe vstoupi na trh. Na vsechny otazky se vam pokusime odpovedet nasi maxirecenzi.

 

Sony Ericsson P990i je dalsi z nastupcu jiz davno zname rady P. Jde o telefony s operacnim systemem Symbian s grafickou nadstavbou UIQ, ktera je specificka svymi displeji s dotykovym ovladanim. Jednotlive modely maji svuj specificky tvar, jde o masivni, velke pristroje, ktere jsou zname svymi prvky ve forme aktivniho odklapeciho flipu a take bocniho kolecka, tak zvaneho Jog Dialu. Vse zacalo kultovnim modelem P800, ktery zaujal vynikajicim dotykovym displejem a podporou pameÂťovych karet. Nastupce s oznacenim P900 se od starsiho modelu lisil hlavne svym novym designem. Navic samotny flip se zacal velmi vyrazne pretvaret, tentokrat jiz mel samostatna tlacitka. Tretim v poradi byl dodnes velmi oblibeny model P910i, ktery se ale designove lisil od predesleho minimalne. Navic firmware obou modelu byl tak podobny, ze vcelku lehce se vyhody P910i daly prenest do starsiho modelu P900. Vsechny tri modely vsak nabizely velmi podobne prostredi, ktere treba neumoznovalo plnohodnotne vyuzivat oblibeny multitasking, a tak proste nastal cas na zmenu. Novy model tak prichazi s novou verzi operacniho systemu Symbian ve verzi 9.1 s grafickou nadstavbou UIQ 3.0, ktera prinasi zcela nove prepracovane prostredi. Vyvoj modelu vsak nebyl snadny, integrovat do pristroje novy operacni system, podporu 3G, WI-FI a take novy vylepseny fotoaparat se velmi protahlo, a tak model vstupuje na trh s obrovskym zpozdenim. Zda to opravdu stoji za to, si povime v teto recenzi.

  

Klasicke tvary

Sony Ericsson P990i se tvarove vicemene nelisi od predchudcu( rozmery 114 x 57 x 25 mm, vaha 150 gramu), je otazkou zda tohle konstrukcni rozlozeni uz neni trosku zastarale ci okoukane. Tak ci tak tradicne najdeme na svych mistech dotykovy displej, aktivni flip, umisteni pameÂťove karty, nebo treba ovladaci kolecko. Ale zacneme pekne poporade.

Design telefonu se, myslim, vyvedl. Telefon je laden do sede kovove barvy v matnem provedeni. Kryty jsou plastove, ale zaroven pevne, a tak kladne hodnotim fakt, ze nikde nic nevrzne. Predni dil okolo displeje a vnitrni klavesnice je navic jeste barevne zvyraznen, coz vypada luxusneji. Pri zavrenem flipu se ,,pecko'' tvari jako bezny telefon. Flip v tomto rezimu zakryva asi 1/5 displeje a ten v tomto rezimu neni dotykovy. Nyni tak lze novinku ovladat jako kazdy jiny telefon od Sony Ericssonu. Nabidka hardwarovych tlacitek se totiz u tohoto modelu priblizila beznym telefonum svedsko-japonske znacky. Hlavnim prvkem je kurzorovy ovladac s potvrzovacim stredem. Ten je mirne vyvysen, a tak jej lze vyborne nahmatat. Smerovy ovalek vsak na tom take neni spatne. Kazdy ze ctyr smeru nabidne na svem konci ostrejsi hranu, ktera da palci signal, ze je tam, kde byt ma. Ovladani tohoto prvku je vynikajici, neni vubec treba pouzivat z drivejska oblibeny Jog Dial. Vedle teto smerove klavesy najdeme dalsi ctyri tlacitka spojena do dvojic. Vrchni dve hlavni se ridi instrukcemi ze spodni listy displeje, naopak ty spodni mazou pismenka ci soubory z telefonu, nebo se vraci v menu zpet(stejne tlacitko vsak najdeme jeste na boku pod koleckem).

  

Nemene dulezita je i klasicka 12-tlacitkova ciselna klavesnice. Klavesy jsou miniaturni s velkymi rozestupy, coz zprijemnuje ovladani. Kdo kdysi vlastnil model P900, tak bude doma. Klavesy jsou si velmi podobne a na prvni pohled se mi lepe ovladaji, nez tomu bylo u modelu P910i. Samotny flip je aktivni, nicmene neni jej treba mozne pouzit pro prijem hovoru. Kdo ma radeji ciste PDA, tak si novy smartphone muze pretvorit k obrazu svemu. Staci vyuzit maly sroubovacek(ktery najdete v baleni), v zadni casti po sejmuti krytu najdete dva male sroubky a po povoleni predni flip vyskoci ze sve pozice. Tak je mozne telefon pouzivat i bez flipu.

  

Po otevreni ciselne klavesnice na vas vykoukne klasicka QWERTZ klavesnice. Sony Ericsson P990i trosku poupravil sve rozmery displeje, a tak primo pod nim zustal prostor pro umisteni 35 miniaturnich tlacitek ve ctyrech radach. Klavesky jsou opravdu miniaturni, nicmene tim, ze jsou posazeny na tele, se daleko lepe ovladaji nez na modelu P910i. Telefon drzite pevne a obema palci smerujete primo na jednotliva tlacitka. Zvyknete si rychle, tvorba dlouhych e-mailu nebude zadny problem. Trosku tu chybi samostatna ciselna rada, cimz je psani o kousek slozitejsi. Trosku mi vadi i posledni rada, ktera je prilis blizko ke spodni casti vyvyseneho tela pristroje. Palce musite slusne zalamovat, abyste se trefili na Shift, Alt ci mezernik.

  

Samotny displej je fyzicky o kousek mensi, coz spousta uzivatelu nemuze stravit. Osobne mi to nevadi, vse dulezite najdete na svych mistech, staci si otevrit rezim foceni nebo prehrat video a uz si ani nevzpomenete, ze nekde bylo neco vetsi. Presto jeste promluvim reci cisel, novy displej ma rozmery 42 x 56 mm, u starsich modelu jsme byli uzsi, ale delsi, tedy 40 x 61 mm. Jak rikam neskodi to, zvlasÂť kdyz se u novinky nove setkavame s rozlisenim 240 x 320 zobrazovanych bodu. Displej je samozrejme aktivni a zvladne zobrazit az 262 tisic barev. K displeji mam jen jednu vytku, chova se spise jako zrcadlo. To je nejmarkantnejsi hlavne venku na primem slunci, kde se stale spise muzete divat, zda jste dobre ucesani, nez zjistit informaci o prijate zprave. Bohuzel, displej se opravdu leskne, ja jen doufam, ze ochranna folie alespon castecne tento neduh napravi. U displeje se jeste zminim o aktivnim sporici. Ten opet u tohoto modelu chybi, a tak nejen ze ihned nezjistite kolik je hodin, ale uniknou vam i prichozi textovky nebo neprijaty hovor. Posledni zachranou je vpravo umistena zelena LED dioda, ktera blikanim v rychlem intervalu informuje o zmeskane udalosti. Predni cast jeste doplnuje miniaturni cocka slouzici pro videohovory, ta je designove hezky posazena do cerneho ramecku.

  

Boky ledoborce s mensim liftingem

Na bocich telefonu najdeme spoustu ovladacich prvku. Vespod novy konektor Fast Port, ktery slouzi jak pro prijem energie, pro prenos dat, tak pro poslech muziky. Vedle nej najdete male otvory, kudy proklouzne poutko na zaveseni telefonu. Leva strana nabizi ze vsech ostatnich asi nejvice inovaci. Kolecko Jog Dial je stale na stejnem miste. Tentokrat se setkavame s upravenou variantou, ktera umozni pouzivani jen trismerne. S koleckem lze tocit a take potvrzovat. Zname potvrzovani do boku tu jiz nenajdeme. Eastecne za to muze tlacitko, ktere se objevuje po Jog Dialem. Jde o klasickou ,,vracecku'' kdekoliv v menu. Opet jde jen o otazku zvyku, za par dni si na starsi zpusob ovladani ani nevzpomenete. Nove se objevuje horni hudebni tlacitko(na stejnem miste jej najdete i u beznych telefonu), kterym lze dle volby spoustet prehravac, posledni skladbu nebo integrovane radio. Zcela vespod se jeste objevuje znamy posuvnik(z modelu S700i, W550i a W900i), ktery uzamkne ci odemkne pristroj proti nechtenym stiskum. Tlacitko bude asi nejvice pouzitelne v rezimu bez flipu.

  

Druha strana uz tak nova neni. Klavesa pro spusteni internetu je zhruba na stejnem miste jako u starsich modelu. Je vsak fajn, ze je tentokrat programovaci, a tak ji lze priradit jinou funkci. Slot na karty Memory Stick Duo zustal zachovan tak, jak jsem byli zvykli. Chrani jej pevna krytka, pro vysunuti je snad nejlepsi pouzit samotny stylus. V baleni spolu s telefonem se nachazi karta o velikosti 64 MB. Komu nepostaci, tak muze vyuzit az do velikosti 8 GB(neodzkouseno). Pod slotem najdeme dalsi dulezitou klavesu. Jako jine Sony Ericssony, tak i novy smart P990i foti v rezimu nalezato. Tohle tlacitko je tedy spousÂť fotoaparatu s moznosti namacknuti a automatickeho doostreni.

  

V horni casti hledejte vypinaci tlacitko. Tato klavesa se oproti starsim modelum presunula sem, coz je asi prirozenejsi. Libi se mi, ze je velka a tim dobre ovladatelna(narozdil od modelu M600i). Vedle startovaciho tlacitka najdeme po cele plose sklicko infraportu. Take stylus meni pozici, presunul se pri pohledu zepredu k levemu boku. Je mi zahadou proc takova rapidni zmena.

Zada modelu P990i jsou zcela nova. Nejvice asi zaujme kruhove prostredi okolo cocky fotoaparatu. To se velmi podoba modelu K600i, kdy stejne jako tady aktivni krytku odsouvate do boku. Posuvnik je vynikajici, s otocenim pomuze pruzinka, je to prijemne. Jak jsem jiz rekl, krytka je aktivni, tudiz po otevreni se ihned aktivuje prostredi fotoaparatu. Primo na krytce take najdeme male zrcatko pro tvorbu autoportretu. V leve casti vedle cocky je navic vnejsi reproduktor, ktery diky vyvysenemu prostoru neni utlumen pri polozeni na stole. Vedle nej nechybi miniaturni dioda, ktera slouzi jako blesk. Vysledkove prilis nepomuze, je to podobne jako u modelu K750i a W800i. Nad reprackem se jeste ukryva gumova krytka chranici konektor externi anteny.

  

Polovina zadni casti byla zalohovana pro kryt baterie. Sejmuti jde ztuha, coz je mozna dobre, alespon se krytka tak brzy nevychodi. Sony Ericsson u toho modelu pouzil baterii BST-34, ktera zaujme hlavne svoji kapacitou 1120 mAh. V realu to znamena dva dny vydrze pri zcela beznem pouzivani. Pod baterkou nechybi dulezity slot pro vasi SIM kartu, ktery se usazenim nijak nelisi od jinych modelu vyrobce.

Co je v baleni?

Spoustu uzivatelu bude asi zajimat, co si s sebou prinesou domu spolu s telefonem. Krabice je nove ladena do stribrna a je asi o kousek mensi, nez jsme byli zvykli u starsich smartu. Krome telefonu, baterie a jiz zminene pameÂťove karty o velikosti 64 MB v telefonu najdeme:

- redukci na Memory Stick

- poutko na ruku

- sroubovacek na sejmuti flipu

- dva nahradni sroubky

- kryt na pouziti bez flipu

- nahradni stylus

- datovy kabel DCU-60

- univerzalni stojanek CDS-60 s plastovou podperkou

- standardni sluchatka

- nabijecku CST-61 s pruchozim konektorem

Trosku mi v baleni chybi nejake slusive pouzdro, ktere by alespon castecne eliminovalo mozne poskozeni tak choulostiveho pristroje. I prakticky hadrik z mikrovlakna, ktery si pamatujeme ze starsich modelu, tu take nenajdeme. Škoda, na cisteni displeje by se vzdy hodil.

  

Rezim zavreny flip

Sony Ericsson P990i lze obsluhovat nekolika zpusoby. Tim nejbeznejsim je asi jako klasicky telefon, tedy se zavrenym flipem. Jak jsem se jiz zminil, tak v tomto rezimu ovladate telefon bez dotykoveho pera (displej neni v tomto rezimu ovladatelny dotykem). Zakladni nabidka na displeji zobrazuje vsechny dulezite stavy telefonu. Vrchni lista je vzdy plna nejdulezitejsi informaci. Trvale se tu zobrazuji informace o sile baterky, signalu a take stavu GPRS pripadne UMTS. V pripade aktivity dalsich funkci se tu bezne zobrazi info o Bluetooth, WI-FI, prichozi zprave nebo treba tichem rezimu. Pod listou je defaultne zarazen nazev a pripadny typ bunky operatora(pokud tuto funkci podporuje). Spodni hrana informuje o moznostech tri hlavnich klaves, plus nechybi cas a datum. Zajimavou moznosti je zobrazeni primych zastupcu pro jednotlive smery joysticku. Vsechny volby je mozne libovolne nastavit na svou nejoblibenejsi funkci telefonu. Bohuzel sem neni mozne vlozit vse, co bychom si prali. Takove doinstalovane aplikace v nabidce chybi, prestoze nektere z nich je mozne ovladat v zavrenem stavu. Asi nejpouzivanejsi moznosti bude volba s oznacenim Dnes. Jde o vernou kopii, o ktere jsme se jiz zminovali u smartiku M600i. U P990i vsak neni mozne tuto nabidku nechat trvale zobrazenou na displeji. Nabidka Today skryva dve samostatna okna. Prvni informuje o zmeskanem volani, dalsi o neprectenych zpravach a nasledne se tu objevuje info o vasich schuzkach ci ukolech. Druha polozka zobrazuje dalsi oblibene zastupce. Zde jsou jiz moznosti daleko komfortnejsi. Do teto slozky lze vlozit zastupce na jakoukoliv aplikaci, obrazek, samostatny kontakt nebo treba primy odkaz na oblibenou stanici ulozenou v seznamu. Predstavivosti se meze nekladou, vse si muzete rychle a jednoduse nadefinovat, jak uznate za vhodne. Trosku jen zamrzi nemoznost presouvani zastupcu mezi sebou, tak jak jsme zvykli v Menu cinnosti u beznych telefonu Sony Ericsson.

 


V zavrenem stavu je mozne samozrejme vyuzivat multitasking. Jenze ma to maly hacek, jde totiz spis o multitasking znamy ze starsich smartu rady P. Hned jako prvni musim rict, ze ne kazda aplikace je spustitelna v zavrenem modu a pokud ano, tak stejne nemate vyhrano. Prestoze ji spustite a dlouhym stiskem vracejiciho tlacitka aplikaci opustite, tak se ve spravci ukolu neobjevi. Lepe receno, spravce ukolu je v zavrenem stavu orezan o jedno okno, kde se radi spustene aplikace, a tak, ackoliv aplikace bezi, tak ji znovu nactete az po opetovnem najeti na zastupce. Opet neskutecne nepohodlne. Vyrobce se nejspise snazi pri techto pokrocilejsich funkcich vyuzivat telefon v otevrenem stavu jako PDA. Na druhou stranu ale, i zde byly ucineny kroky. V modu telefonu (zavreny flip) lze spustit daleko vice aplikaci, takovy javovy Jimm nebo Opera Mini chodi jinak bajecne.

Pokud potrebujete vyvolat kontakt z telefonniho seznamu, tak i zde nebudeme mit problem. Cely adresar je serazen stejne jak u beznych telefonu. Postupnym vyberem lze zdrobnovat vyber, coz u velkeho seznamu bude treba. Jednotlive kontakty lze zobrazit a ve ctyrech oknech vedle sebe zobrazit naprosto vsechny polozky, ktere lze ulozit. Samozrejme nechybi moznost editace ci pridani dalsich polozek do kontaktu.

  

Dalsi samostatnou kapitolou je nabidka zprav. Zpravy lze cist, editovat a samozrejme treba mazat. Kladne hodnotim moznosti e-mailu, i zde lze zpravy rychle a jednoduse prijmout a dokonce i psat. Ale poporade. Zakladni struktura po kliknuti na menu zprav je razena minimalne netradicne. Prvni polozkou je volani hlasove posty - netusim jak uzce tato volba souvisi s psanim zprav, ale budiz. Dalsi polozkou je volba nove zpravy, zde si muzete vybrat mezi SMS, MMS nebo e-mailem. Dalsi podlozky jsou jiz oddelene a deli se na Zpravy, vami vytvorene e-mailove ucty, a na konci je polozka Synchronizacni e-mail (tento ucet dokaze automaticky synchronizovat vase zpravy s Outlookem ve vasem pocitaci). U vsech moznosti lze pohybem do boku postupne zobrazit zpravy Dorucene, K odeslani, Koncepty a Odeslane (u beznych zprav je tu jeste polozka ulozenych zprav na karte SIM). Jde o novy zpusob zobrazovani a spousta uzivatelu starsich smarphonu od Sony Ericssonu si bude muset zvyknout.

  

Psani zprav je pohodlne, telefon vam samozrejme umozni psani pomoci T9. Ta je vsak az moc chytra a casto nabizi slova s diakritikou, ktera by orizla vasi zpravu. Libi se mi, ze v nabidce nastaveni je mozne nastavit rovnou i dva jazyky T9. Psani je pohodlne i diky znakum, ktere se odpocitavaji od zacatku a za lomitkem informuje o poctu vytvorenych zprav. Navic je prijemne, kdyz editor zprav lze v jakemkoliv stavu opustit a k rozepsane zprave se vratit, aniz by se ulozila do Konceptu. Editor multimedialnich zprav prakticky nedoznal zadnych zmen oproti modelu P910i, je smutne, ze i takovy model ma neskutecne omezeni delkou 100 kb.

  

Pokud se poohlednu na dalsi moznosti spousteni v zavrenem modu, tak toho neni malo. Lze spustit radio nebo hudebni prehravac, prochazet si obrazky, lze fotit. Z organizacnich funkci lze plnohodnotne pracovat s kalendarem, ukoly, poznamkami, ale take je mozne spoustet stopky ci odpocet casu. Vsechny dalsi mozne aplikace, ktere jsou spustitelne v tomto rezimu najdete serazene ve slozce Nastroje. Jeste dodam, ze neni mozne pracovat s kancelarskymi aplikacemi Quicksheet nebo Quickword, take nespustite interni webovy prohlizec Opera. Na tyto aplikace proste musime otevrit telefon a vse ovladat hlavne pomoci pera.

Bez flipu

Jakmile se rozhodnete pouzivat P990i bez flipu nebo jej jen odklopite, tak se na vas usmeji netusene moznosti a vyhody dotykoveho smartphonu. Vse zvyraznene hardwarovou klavesnici, ktera je primo stvorena na psani dlouhych textu. V tomto rezimu se jiz ve vetsine pripadu neobejdete bez dotyku tedy bez stylusu. Lze sice predvolby a moznosti co se zobrazuji na displeji odkliknout jednouduse polstarkem prstu, ale to neni az tak pohodlne a to z nekolika duvodu. Jednak se po dotyku prstem displej docela slusne ohmatava a pak jednotlive predvolby nebo okenka jsou mensi nez je tomu u modelu M600i, a tak se budete obtizneji trefovat.

Zakladni razeni v aktivnim rezimu nelze nijak zmenit. Po otevreni flipu se vrchni informacni lista presune dolu. Zde tedy najdete infromace o baterce a signalu. Krome toho vsak v levem rozku najdete ikonku rychlych odkazu. Tudy se lze ihned prokousat k nove udalosti - SMS, MMS, e-mailu, ale treba take poznamce nebo novemu kontaktu. Dale zde najdeme moznosti zmeny casu, rychleho nastaveni vse rezimu hlasitosti, a take lze prejit do nabidky Pripojeni (Bluetooth, Infra, USB nebo WLAN).

  

Pravy rozek je natvdo vyhrazen Spravci ukolu. Jde o kopii spravce, ktery najdeme v zavrenim flipu, zde vsak nabizi daleko rozsirenejsi moznosti. Nabidka je tentokrat razena prehledne do dvou samostatnych oken. V prvnim se zobrazuji posledni spustene aplikace, a tak lze mezi nimi jednoduse a rychle prepinat. Prvni dve volby, ktere smeruji do menu telefonu a naopak na zakladni obrazovku, jsou pevne. Ostatni se meni, dle toho, kterou aplikaci jste opustili naposledy. Vypnutim telefonu se vsak seznam automaticky smazne. Druha podslozka s oznacenim Otevrit, myslim, jasne hovori o tom, co zde lze provadet. Sem se vam hromadi vsechny aktualni spustene procesy ci aplikace. Mezi nimi jde pomoci teto nabidky prepinat nebo libovolnou aplikaci zavrit. Je to pohodlne a az nyni lze rict, ze od modelu P990i se konecne dockavame plnohodnotneho multitaskingu u Samrtphonu UIQ.

Standby obrazovka vsak nabizi i dalsi moznosti. Ve spodni casti najdeme ctyri velke, pevne nastavene, ikonky. Nabizi vstup do nabidky Dnes, do menu a take je mozne aktivovat telefonni cast s tlacitky na displeji. Posledni ikona smeruje do nabidky zmeskanych, prichozich ci odchozich hovoru. Dalsi nabidka je jiz stroha, obrovsky displej nabidne jeste informace o operatoru, casu a datumu, to je vse. Trosku mi v pohotovostnim rezimu chybi moznost vyuziti nabidky Dnes, tak jak je tomu u M600i. Tam se dostanete az rychlym stiskem prvni ikonky na displeji. Jeste ze smarty od Sony Ericssonu stale pocitaji se sikovnym Jog Dialem. Vetsinu moznosti a nabidek obslouzite timto ovladacim prvkem. Stiskem kolecka navic lehce potvrdite, klavesou s otocenou sipkou se zase lehce vratite zpet. Trosku mi vsak vadi, ze v nekterych rezimech potvrzeni Jog Dialem nebo stiskem vratne klavesy neni aktivni. Proste telefon na vas povel nereaguje. Tento drobny neduh vsak prikladam jen prvni verzi firmware.

  

Nabidka Today(Dnes) se jiste stane oblibenou. Telefon za vas do tohoto menu hromadi vsechny udalosti, ktere se udaly nebo maji stat. Odtud se ihned presunete ke zmeskanemu volani, prichozi SMS nebo informaci o schuzce ci nesplnenem ukolu. To vsak neni vse, druhe okenko (lze nastavit, ktere se ma spustit jako prvni) nabidne devet ikonek zastupcu nejpouzivanejsich aplikaci. Vse je jen na vas, a na vasi predstavivosti, jak si toto menu usporadate.

Tak jaka je tedy nabidka?

Zakladni menu celeho telefonu je oznaceno tradicne ikonkou se ctyrmi teckami. Jiz pri prvnim vstupu budete tapat, oproti starsi verzi Symbianu se toho spoustu zmenilo. Vse je serazene zcela jinak, drzite v ruce novy telefon se zcela novym prostredim, a tak ocekavejte delsi seznamovani, nez tomu bylo u starsich modelu rady P.

Menu se deli na devet zakladnich polozek, ktere je mozne seradit v mrizce 3x3 ikonky nebo jako seznam. Pokud zvolite prvni moznost, tak se ikonkova nabidka presunuje castecne i do dalsich podsekci menu. Zaklaadni nabidka zni takto: Prvni je nabidka zprav, nasleduje Prehravac medii, Telefon, Kalendar, Kontakty, Multimedia, Zabava, Kancelar a Nastroje.

  

Nabidku zprav jsme si jiz popsali, v otevrenem stavu se nic nemeni, jen bude asi v tomto pripade lepe vyuzitelna hardwarova klavesnice. Psani na ni je rychle a pohodlne. Pokud vam vsak tento zpusob z nejakeho duvodu nesedi, tak v zavetri na vas ceka klavesnice softwarova nebo rucni rozpoznavani znaku primo na displeji. Vse je dobre zname ze starsich smartphonu, a tak tyto funkce neni treba nijak vyrazne predstavovat.

Nabidka Prehravani medii se deli na ctyri zakladni polozky: Radio, Hudbu, Video a take mozne Online stahovani muziky do telefonu. Radio se nijak vyrazne nelisi od tech, co zname u beznych telefonu Sony Ericsson. Jeho spusteni je tradicne mozne jen pokud pripojite dodavana sluchatka. Neni vsak problem nasledne v menu prepnout na zadni externi reproduktor. Zde vsak pozor, telefon, na rozdil od beznych telefonu, nesmi byt prepnut v tichem modu. V tomto rezimu zadni reproduktor mlci. Grafika nabidky radia se jen mirne lisi od jinych modelu vyrobce. Na displeji vsak najdete daleko vice prvku k ovladani a to hlavne diky dotykovemu displeji, ktery umozni pohodlnejsi ovladani. Radio samozrejme podporuje funkce RDS a AF a umi bezet na pozadi. Tady vsak s moznosti vylepseni, informace o prehravani se totiz prenaseji primo do pohotovostni nabidky telefonu a to jak v otevrenem, tak pri zavrenem flipu (stejne to funguje i pri prehravani muziky z telefonu). Do pameti telefonu lze ulozit az dvacet stanic a to dokonce rovnou i s jejich nazvy.

  

Hudebni prehravac je zcela jiny, nez si pamatujeme u starsich Symbianu UIQ. Opet se velmi podoba nabidkam z beznych telefonu Sony Ericsson. Prvni polozka nabizi aktualne nebo posledni prehravanou skladbu, dalsi postupne zobrazi vsechny Interprety a Alba. Nechybi moznost tvorby vlastniho playlistu nebo seznam vsech nahravek v telefonu. Posledni polozkou jsou Vlastni nahravky, ktere jste zaznamenali telefonem. Jako ve vsech podsekcich, tak i zde telefon ve spodni liste zobrazuje nabidky v mensich oknech k potvrzeni. Cokoliv dalsiho lze vyrolovat z male sipecky, ktera se ukryva vzdy vedle nazvu slozky. Ale zpet k prehravaci. Seznam vsech stop je nutne pravidelne aktualizovat. Nejde az tak o pravidelnost, ale po kazdem downloadu skladeb do telefonu ci na pameÂťovou kartu je treba obnovit seznam - diky operacnimu systemu je proste nutne skladby najit v pameti a nacist do prehravace(v nastaveni je vsak ukryta moznost automaticke aktualizace). Samotne okno s aktualni prehravanou skladbou je diky velkemu displeji maximalne prehledne. Naslo se misto na miniaturni obrazek daneho interpreta(navod jak toho docilit jsme prinesli zde). Z dalsich polozek lze vycist nazev albumu ci songu, lze pretacet nebo zastavovat skladbu, zesilovat zvuk, ale take si nastavit v nekolika moznostech ekvalizer. V nabidce najdete 11 ruznych rezimu vcetne oblibeneho Megabassu. Rucni nastaveni ekvalizeru jsem vsak v nabidce nenasel.

  

Samostatnou nabidkou v telefonu je i prehravani videa. Neni treba se sahodlouze rozepisovat. Diky vynikajici objemnemu displeji je prehravani maximalne pohodlne. Tim myslim v rezimu nalezato pres cely displej. Navic integrovany fotoaparat pri prepnuti zvladne i velikost 240x320 ve formatu MP4, coz je maximalne komfortni pro nasledne prohlizeni. V recenzi na Mobilmanii jsme cetli stiznost ohledne nekonecneho rozbehu objemnejsiho videa. Ano tento problem tu je a myslim, ze bude zpusoben ranou verzi firmware. Myslim, ze neni treba se znepokojovat. V ruce drzite telefon s operacnim systemem a neocekavejte svizny chod v menu, jako treba u modelu K750i nebo K800i. Vse se vzdy o nejakou sekundu protahne, takovy webovy prohlizec, prehravac medii nebo fotoaparat se vam take rozbehne s velmi slusnym zpozdenim.

Dalsi polozkou menu je Telefon. Potvrzenim teto volby se na displeji objevi virtualni klavesnice. Samotne klavesy jsou bohuzel docela male, a tak vyÂťukavat jen palcem primo na displej bude problem. Zde najdete i nabidku vsech uskutecnenych ci zmeskanych hovoru a take rezim video telefonovani. Rozmisteni prvku je stejne jako u beznych modelu s podporou UMTS. Male okenko zobrazuje predni kamerkou vas, ve velkem vidite volajiciho. Lze vsak okna mezi sebou prepinat, nebo prenaset scenu hlavnim fotoaparatem.

Kalendar take doznal slusnych grafickych uprav. Lze jej zobrazovat v mesicnim ci tydennim nahledu. Nove udalosti se deli na ctyri volby: Schuzka, Upominka, Celodenni udalost a Vyroci. Myslim, ze moznosti jsou dostatecne zname a jen bych se opakoval. Pokud jde o opakovani udalosti, tak ty samozrejme nechybi.

Telefonni seznam se radi podobne jako v zavrenem stavu. Na displej se vam vsak vejde az devet kontaktu, s tim ze oznaceny se rozbali a zobrazi defaultni cislo. Kliknutim na sipku do boku prepinate mezi dalsimi udaji pod kontaktem. Pro plne vyuziti displeje vsak doporucuji rovnou potvrzenim kontaktu rozbalit ctyri okna, ve kterych se vsechny udaje jevi daleko prehledneji. Jako u starsich ,,pecek'', tak i zde se vedle cisel a e-mailovych adres rovnou zobrazuji ikonky jednotlivych zprav, ktere umozni nastartovat editor a rovnou psat. Vyhledavani v seznamu lze zjednodusit zadavanim primo z hardwarove klavesnice a seznam je omezen jen velikosti vnitrni pameti, takze je prakticky neomezeny. Pro rychle a jednoduche zalohovani doporucuji pouzivat rychlou zalohu ve formatu vcf primo na pameÂťovou kartu. Tuto moznost najdete v nastaveni.

  

Z multimedialnich funkci ziskava nejvice bodu asi integrovany fotoaparat. Nabizi rozliseni dva megapixely a kvalitu porizenych snimku lze zlepsit s pomoci automatickeho zaostreni a makra. Nabizi spoustu dalsich zajimavych funkci, clanecek o nem jiz vysel. Najdete jej zde. Jen dodam, ze foÂťak je prakticky identicky jako u modelu K750i a W800i. Vsechny moznosti se prakticky kopiruji.

Samostatnou kapitolou je i webovy prohlizec. Sony Ericsson tentokrat vsadil na Operu (na rozdil od beznych telefonu, kde najdeme Netfront) ve verzi 8.60. Zda je to krok spravnym smerem zjistime az casem, ale jiz nyni lze vysledovat nekolik drobnych musek. Tak jednak je aplikace narocna na operacni pameÂť, velmi casto cekate nekolik sekund, nez prohlizec nabehne. Take se vam muze stat, ze Opera zahlasi chybu informujici o male operacni pameti. Po odkliknuti vsak bez upozorneni shodi vsechny aplikace, ktere bezi na pozadi. Ihned po nabehnuti naskoci jako uvodni stranka Google. Je jiste, ze i zde SE uzavrelo pratelstvi s timto mezinarodne uznavanym vyhledavacem, tuto stranku totiz nijak nezmenite. Nabidka prohlizece je siroka, lze vypnout zobrazovani obrazku, take nechybi landscape mod, tedy nalezato. Dokonce lze nastavit Operu tak, aby zobrazila stranky klasicky bez razeni pod sebe. Ihned se vam objevi horizontalni lista a vy se rolovanim presunete na urcene misto. Dalsi drobnou chybickou je nefunkcni diakritika u nekterych webu (napriklad MobilMania). U nasich stranek jsme zadny takovy problem nezaznamenali.

  

Dalsi zajimavou nabidkou slozky Multimedia je ctecka kanalu RSS. Tato aplikace si ziskava v mobilnich telefonech cim dal vice prostoru a nejinak je tomu i u telefonu Sony Ericsson. Nastaveni neni slozite, staci zadal odkaz na uvedeny kanal a do seznamu jej jednoduse pridat. Ze zajimavych voleb se lze zminit o automaticke aktualizaci a moznosti nastaveni vlastniho internetoveho profilu.

Poslednimi dvema zajimavymi polozkami jsou Galerie obrazku a klasicky neomezeny Zaznam zvuku. U obrazku je vse prehledne razeno do dvou slozek dle pameti telefonu ci karty. Jako prvni se zobrazuje slozka fotoaparatu a nasledne dalsi na cliparty nebo treba vizitky. Neni problem editovat nove slozky a do nich pridavat fotografie. Obrazky lze prohlizet nalezato, neni problem si je libovolne priblizovat a nechybi oblibena prezentace.

Nabidka Zabavy v sobe ukryva jedinou a dobre znamou aplikaci MusicDJ na upravu vasi muziky. Naopak slozeni v kancelarskem balicku je pestrejsi. Samozrejme, stejne jako u modelu P910i, i zde nechybi aplikace Quickoffice a PFD+. Moznosti nastaveni jsou neomezene. Word a Excel je mozne vytvaret a libovolne editovat. Opet nechybi prehozeni zobrazeni nalezato. Moznosti ukladani Poznamek a Ukolu jsou dobre zname, naopak absolutni novinkou je Skener vizitek. Jde o jednoduchou aplikaci, ktera pomoci fotoaparatu v telefonu naskenuje jakoukoliv vizitku a vycte z ni vsechny udaje. Aplikace jiste zajimava, ale malinko budete mit problemy se slozitejsimi grafickymi vizitkami, se kterymi se telefon trosicku trapi. Vysledne udaje jsou pak nepresne.

  

Posledni, a asi nejdulezitejsi slozkou ja nabidka Nastroju. Zde se netradicne hromadi vsechny nainstalovane aplikace a je jedno zda instalujete do telefonu ci na kartu. Krom toho vsak maji prednost defaultni aplikace. Jednoduchy spravce souboru, kalkulacka, ktera si poradi i se slozitejsimi vypocty a take konvertor men, stopky a odpocitavani casu. Moznosti Sony Ericssonu jsou neomezene, telefon v sobe v zakladu obsahuje vse, co si jen muzete prat. A co tam nahodou neni, nebo co by vam nevyhovovalo, to doplnite aplikacemi tretich stran. Zatim jich neni tolik kolik bychom si prali, ale cas rany jiste zahoji(prvni clanky popisujici aplikace pro UIQ3 jsme prinesli tady a tady).

Zaverecne shrnuti

Sony Ericsson P990i je vynikajici multimedialni zarizeni. Podporuje rychle site 3G, dokonce mu nechybi i cim dal oblibenejsi podpora bezdratovych siti Wi-Fi. Pri zkousce funkcnosti jsem neshledal zadne velke nedostatky, na zabezpecene i volne site jsme se pripojili bez vetsich problemu. Prenos dat je diky skupinam v internetovych uctech daleko pohodlnejsi. Staci nastavit poradi uprednostnovaneho pripojeni a doma tak muzete surfovat pres Wi-Fi, zatimco v praci treba pomoci dat sveho operatora.

U pripojeni k Bluetooth nechci zapomenout na cim dal oblibenejsi podporu prenosu zvuku A2DP, kterou jsme testovali se sluchatky Sony Ericsson HBH-DS970. Parovani se uskutecnilo automaticky, prenos stereo muziky byl bezproblemovy.

Spojeni s pocitacem krome Bluetooth zaruci i infraport, nas ale asi vice zaujme prenos s datovym kabelem pomoci USB. Model P990i podporuje Mass Storage, tuto volbu vsak musite mit v menu telefonu nastavenou. V rezimu telefon je mozne nastavit, zda chcete pomoci USB rozhrani telefon nabijet ci ne. Jinak tento rezim ale vyuzijete na synchronizaci vasich dat s pocitacem. K tomu slouzi nova upravena verze PC Suite pro novy Symbian hezky v ceske lokalizaci. O tomto komunikacnim programu si neco povime priste, ja jen dodam, ze lze synchronizovat kontakty, kalendar nebo treba e-maily. Neni problem si zazalohovat kompletni telefon a pak vse obnovit (tedy tak, jak si to pamatujeme ze starsich smartphonu). Dale je mozne instalovat programy do telefonu ci jazykove balicky.

Novy smarthone od Sony Ericssonu usel obrovsky kus cesty. Dlouho predlouho jsme na tento skvost cekali a prave nyni v techto dnech vstupuje opatrne na cesky trh. Nabizi spoustu zlepseni oproti modelu P910i, a tak asi nejvetsi prekazkou bude cena. Ta ma zacit nekde okolo 18 tisic korun. Investice vysoka, ale vyplati se. Opravdovou otazkou je, zda konstrukce neni prece jen malinko prezita. Spousta funkci telefonu se prepina na rezim nalezato a rozmery s vahou jsou jedny z nejvyssich. Co se tyce vydrze, tak i zde vse bude zaviset od miry pouzivani. Bezny uzivatel vydrzi s telefonem dva dny, ti aktivnejsi, radi datujici, si budou muset o energii rict kazdy den. Presto vsechno rikam ano.

  

Co na telefonu chvalime:

- kvalitni pohodlna klavesnice

- vylepseny multitasking

- podpora Wi-Fi

- kvalitni dvoumegapixeloy fotoaparat

- nataceni videa v rozliseni 240x320 

- nabidka Today

- slusna QWERTZ klavesnice

- skener vizitek 

- radio s RDS

- ctecka RSS kanalu 

  

Co nepotesi:

- velke rozmery

- vysoka vaha

- smartphone stale rychlostne vazne

- nektere aplikace se spousteji neumerne dlouho 

- orezany multitasking v zavrenem stavu

- spatna citelnost displeje na slunci

- chybi aktivni sporic displeje

  

Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.
Autor: beryys Datum: 2007-07-25 17:28:06
tak ,vlastnim p 990i a jsem v celku spokojeny,jen me dostava ze nefunguje budik pri vypnutem te.Jinak je to docela schopny aparat :)
Autor: OldrichMladek Datum: 2007-06-19 13:27:12
P990i je dobry stroj. ;)
Autor: bauermp Datum: 2007-06-17 20:25:13
Dobry den premyslim o koupi P990i myslite ze je to dobry telefon ja mam N70 :upset
. Autor: danuska Datum: 2007-03-27 06:49:28
AHOJKY,CHTILA BYCH SONY ERICSSON P990I JAKO DAREK.MUÂŽE MI NIKDO,KDO JEJ JIÂŽ VLASTNI,PORADIT ZDA JE TENTO MOBIL DOBRY?DIKUJI. :roll
. Autor: Lomnicka Datum: 2007-01-29 11:02:26
Potrebuji pomoc, p990i nechce radne spolupracovat se sadou do auta od siemensu HKW-720. Pripoji se a hned spadne. P990i povazuje tuto sadu za sluchatko bluetooth takze nejde nic ovladat pres sadu. Pokus s motorolou a nokie fungovala bez problemu. Neni to symbianem? Predem dik za pomoc.
. Autor: Anonym Datum: 2007-01-29 10:01:49
Je to trochu legracni, ale nemohu najit "tichy rezim"! Kdyz jdu na stavovem radku (mam sundamy flip) na HLASITOST, tak se mi zobrazi pouze VOLAT a moznosti HLASITOST a ZTLUMIT MIKROFON. Moznost TICHY REÂŽIM naprosto chybi. 
Jinak s telefonem naprosta spokojenost! Menil jsem za P900... 
Dik za radu.
. Autor: Anonym Datum: 2007-01-20 15:26:40
No nevim jak Vam, ale me se zda rozestup klaves stejny jako na p910i. Kazdopadne jsem na 910i vyuzil oddelani flipu, ale na p990 by to asi ztracelo smysl (mohl byt radeji vetsi displej).
. Autor: Anonym Datum: 2007-01-11 08:24:12
Pri Backupu se mi zaloha zastavi s informaci 1000080 - Zarizeni je plne. 
Vi nekdo cim to je a jak pomoci. 
Diky moc. 
ZaPa
. Autor: Anonym Datum: 2006-11-28 19:24:34
Kdyz jsem tento telefon uvidel a zjistil jeho parametry hned jsem ho chtel mit. Nyni ho mam tyden, jsem s nim velmi spokojen, ale take jsem objevil nekolik veci, ktere mi dost vadi. Za prve mi trochu vrze kryt baterie, za druhe se mi jiz nekolikrat stalo, ze se mi restartoval a nebo dokonce zamrzl a ja jsem musel vyjmout baterii, aby znovu zacal reagovat. Take me neprijemne prekvapila kvalita zvuku. Kdyz jsem ji porovnal s kamaradovo K 750 i, tak jsem zjistil, ze je na tom hudebne jeho telefon mnohem lepe. Zvuk z P 990i je dost plechovy a i kdyz je nastaven maximalne do basu, tak je to porad hodne spatne. Nevim, zda to mohu nejak ovlivnit, proto by me zajimali zkusenosti ostatnich uzivatelu tohoto telefonu. A taky neni pravda, ze je v telefonu baterie 1.120 mAA, je tam pouze 950 mAh, vydrz je pouze kolem jednoho dne, protoze to opravdu neni telefon, ktery by se pouzival jen k telefonovani. Ale jinak jsem velmi spokojen, doufam, ze nektere chyby pujde jeste odstranit. Michal.
. Autor: Anonym Datum: 2006-11-28 18:01:38
pROSIM VAS, JDE U TOHOTO TEL. ROZTØIDIT KONTAKTY DO VICE SLOÂŽEK? (NAPØ. RODINA, ODBIRATELE, DODAVATELE A POD) 
DIKY ZA ODPOVII 
ŠIMA
. Autor: aLiAs15 Datum: 2006-11-27 20:57:05
JJ super recenzce a jeste lepsi mobil P 990i,, Je superni, Mam ho asi 2 mesice a jsem naprosto spokojeny ;-) DOPORUEUJI
. Autor: aLiAs15 Datum: 2006-11-27 20:56:32
JJ super recenzce a jeste lepsi mobil P 990i,, Je superni, Mam ho asi 2 mesice a jsem naprosto spokojeny ;-) DOPORUEUJI
. Autor: Anonym Datum: 2006-11-10 16:10:12
Mam do placu jeden dotaz - mohl by mi nekdo poradit, ktere tlacitko mam pri zavrene klavesnici pouzit, aby se mi pri rozdelane akci (rozepsana zprava ci upominka, nahled do kalendare apod.) po prechodu obrazovky do sporice pri nasledne snaze o vraceni do "svetle obrazovky" tato rozdelana akce automaticky nezavrela nebo neulozila ???? Abych zpetne zustal aktivne v teto operaci - spravne tlacitko se mi zatim nepodarilo zjistit. Nasel by se chytry radce ??? Diky
. Autor: Anonym Datum: 2006-11-06 10:51:27
Mam dotaz, kdyz budu chtit dokoupit tuto kartu do mobilu. Zalezi na vyrobci karty ? Nebo je to jedno a bude to fungovat treba s apacherem nebo tak. Dik za info
Autor: matooo Datum: 2006-10-15 22:52:36
Ahoj mam ho uz skoro mesiac. absolutne sa neseka a restaroval sa len raz. Konecne som do neho dal Jimm na icq a mini operu na veb a fachci to tip top. Maximalna spokojnost. Akurat cakam kym do toho noveho oper syst niekto vymysli navigaciu do auta a bude to ulna dokonalost :grin mal som predtym PDA a mobil a tato varianta je o sto percent lepsia. caooo 8)
. Autor: MartinVagner Datum: 2006-10-09 07:17:41
Lze dokoupit redukci za par korun a pripojit vlastni sluchatka, tak to funguje u vsech SE phonu s Fast portem
. Autor: Petr Datum: 2006-10-03 16:45:35
Dost mne prekvapilo, ze P990 nema klasicky vystup na sluchatka. Mam P900 pouzivam mobil vlastne porad jako prehravac kdyz nekde jdu. Mam dokoupene sluchatka Sennheiser mm50 co maji 2,5 mm jack a je to super poslech. Nyni ale u P990 (jestli dobre chapu) jiz nemam jinou sanci nez poslouchat hudbu pres Sony sluchatka?
Autor: MartinVagner Datum: 2006-10-02 22:24:15
Eestinu zatim jedine pomoci opetovneho update pres SEUS....
. Autor: Anonym Datum: 2006-09-29 21:05:37
kde stahnu cestinu?diky 
. Autor: Anonym Datum: 2006-09-23 21:02:52
muzete mi nekdo poradit zda toho jit ci ne?recenze jsou vetsinou pozitivni,reakce uzivatelu uz mene.Diky
. Autor: Anonym Datum: 2006-09-23 06:54:12
zdravim,ten telefon se pry rad acasto zamrza je to pravda?? envite nahodou..psali to nekteri jedinci na mobilmania.cz...a jeste jednom...
. Autor: Anonym Datum: 2006-09-12 22:41:20
Mam dotaz, zatim sem neprisel na to jak nastavit, kdyz probiha hovor a otevru flip, aby se hovor zmenil naq hlasity jako to bylo u P910i, poradi nekdo???
Autor: OldrichMladek Datum: 2006-08-19 22:53:35
Tak mate zrejme posledni moznost mit telefon tohoto konstrukcniho podani. Nastupce jiz mozna bude z rady SE Clie. ;)
Autor: sargis Datum: 2006-08-19 17:15:23
...je otazkou zda tohle konstrukcni rozlozeni uz neni trosku zastarale ci okoukane... - s tymto nesuhlasim, stale ide o originalnu a jedinecnu konstrukciu, ktoru nikto nenapodobnil. Mam rad klasicke telefony, ale po hodinke s kamaratovym P910i som pochopil, preco je P rada taka obÂľubena.
. Autor: bicek Datum: 2006-08-18 21:13:22
Jo moc pekna recenze! Nemohl jsem se ji dockat, ale to cekani stalo za to. A jen to utvrdilo mou touhu po P990. :-) Pro me treba ta zpetna nekompatibilita neni problem - P990 bude muj prvni smart ... 
Diky za recenzi a jen tak dal.
. Autor: MartinVagner Datum: 2006-08-18 20:43:28
Dva jazyky u T9 nejsou spatny napad, najde se spousta uzivatelu co stridave pouzivaji dva ruzne jazyky a tak T9 lepe vyuziji bez sloziteho prepinani. 
 
Ano i P990 zvlada psat na hw klavesnici s T9
. Autor: B17S Datum: 2006-08-18 16:45:48
Nejak me unika k cemu je dobry v nabidce nastavovat dva jazyky pro T9. A jeste mam jeden dotaz jde na te hardwarove klavesnici psat pomoci T9 jako u M600. Jinak pekna recenze zatim nejlepsi co jsem cetl.
Autor: vojta Datum: 2006-08-18 14:31:15
pekne napsane Martine.
. Autor: Conrad Datum: 2006-08-18 11:57:08
Tedy omluvam se nevyjadril jsem se jasne neni to pochopitelne minus telefonu ale velke minus pri rozhodovani zda opustit 910 a prejit na 990
. Autor: Conrad Datum: 2006-08-18 11:22:52
Diky za dobrou recenzi i kdyz bych jako jeden z hlavnich minusu tohoto telefonu oznacil nemoznost pouziti aplikaci z P910.Vetsina zacinala na 800 potom 900 a nyni ma 910 a vsechny aplikace ktere clovek postupem casu nasbiral,aÂť je mel v telefonu nebo pro pripad potreby v PC krome javovych jsou ted na nic.
Autor: OldrichMladek Datum: 2006-08-18 08:24:44
Dekujeme za pochvalu. :)  
Snazime se delat pro vas maximum.
. Autor: dansmrcka Datum: 2006-08-18 00:18:54
stejne mam pocit ze vase recenze byla nejobjektivnejsi ze vsech co sem cetl :grin :grin :grin
Autor: OldrichMladek Datum: 2006-08-18 00:12:53
Sice pozdeji nez jinde, ale ne vse mame hned a tento model potreboval vice casu na recenzi :grin
. Autor: dansmrcka Datum: 2006-08-17 23:10:07
Konecne tu mame semaniackou recenzi :grin :grin :grin :grin :grin

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >