" />
Sony Ericsson W960i: Ten nejvyssi z Walkmanu (recenze) | Tisk |  Email
Sdileni:
Linkuj.cz!
Jaggni to!
pošli na vybrali.sme.sk
Facebook
Martin Chroust   
Monday, 28. January 2008
Do rukou se nam dostal Symbianovy model W960i, ktery je v soucasnosti nejvyse postavenym Walkman telefonem v portfoliu Sony Ericsson.

 

Sony Ericsson W960i je telefon klasicke konstrukce s rozmery 109x56x16 mm a vahou 119 gramu. W960i je modelem, ktery vychazi ze Sony Ericssonu P1i, ale take navazuje na predesly model W950i. Od nej se lisi predevsim podporou Wi-Fi, cockou 3,2 Mpix fotoaparatu na zadni strane nebo take kapacitou interni pameti, ktera byla zdvojnasobena az na 8 GB. V neposledni rade byl taktez vylepsen Walkman prehravac, avsak co se oznaceni a graficke nadstavby UIQ 3.0 tyce, zustal stale stejny.

 

Celemu telefonu dominuje velky TFT dotykovy displej s podporou zobrazeni az 262 tisic barev pri QVGA rozliseni (tj. 240x320 pixelu). Displej je oramovan cernym lesklym pruhem, s nimz je zarovnan do jedne roviny. Plyne z toho jedine to, ze tento pruh displej opticky zvetsuje, (clovek by ani nechtel uverit, ze jeho P1i stojici vedle ma displej nachlup stejny s recenzovanym modelem) ale taktez hrozi moznost jeho poskrabani. Displej je navic velmi leskly, takze pri pohybu na slunicku se vam budou do tvare odrazet slunecni paprsky, diky anti-reflexni vrstve budete moci na displeji stale cist zobrazovane udaje. Pod displejem se nachazi cerny pruh, jehoz vyuziti zjistite az po otevreni Walkman prehravace. Jsou v nem totiz zabudovany 3 dotykove senzory slouzici k ovladani hudebniho prehravace (posun skladby zpet/vpred, play/stop). Dotykove senzory nejsou prilis citlive, musite na ne vyvijet alespon lehky tlak, nepostaci vam jen pouhy dotek prstu. Alfanumericka klavesnice je spolu s tremi hlavnimi ovladacimi prvky slita v jednom bloku klaves. Mezi "strechovymi" klavesami jsou lehke prechody, takze muzete psat textovky i poslepu, ze zacatku si ale musite na tuto klavesnici zvyknout (resp. v mem pripade odvyknout na QWERTY klavesnici, coz neni jen tak jednoduche). Alfanumericke klavesy jsou z tvrdeho plastu, jejich stisk je jisty a maji stejny tvar, to vsak neplati o klavesach s hvezdickou a krizkem, ktere jsou umisteny az moc blizko spodni hrane. Sony Ericsson premyslel, a tak jsou hudebni klavesy i klavesy alfanumericke barevne sladeny (prototyp pouzity ve videu "ukazka" ma hudebni klavesy oranzove), bile podsvetleni je vice nez dostatecne. Nad displejem ma sve misto stitek se jmenem vyrobce a take minikamerka pro videotelefonovani v sitich treti generace. Pro celou predni plochu vsak plati - lestit, lestit, lestit, jakykoliv dotek na celni strane je znat, takze pokud budete k ovladani dotykoveho displeje pouzivat i prsty, mejte vzdy po ruce hadrik z jemneho vlakna. Ten mi v zakladnim baleni chybel nejvice. To same plati i o klavesnici, na ktere jsou otisky prstu takrka kazdodenni zalezitosti.


Vas pohled na zadni strane jako prvni upouta kruh okolo cocky vestaveneho 3,2 Megapixeloveho fotoaparatu, jemuz sekunduji dve male prisvetlovaci diody. Fotky lze diky pritomnosti autofocusu (= automatickeho zaostrovani blizkych objektu) povazovat za stejne kvalitni, jako u telefonu z modelove rady Cyber-Shot. Ve vsech pripadech ale plati, ze v dobrych svetelnych podminkach vznikaji kvalitni fotografie, v opacnych pripadech jde kvalita vyslednych snimku rapidne dolu, mnohdy nepomuze ani prisvetlovaci dioda, ktera osviti zhruba 1-2 metry vzdalene objekty, ty ostatni i presto zustavaji zahaleny tmou. Navic je fotografie plna sumu. Digitalni zoom funguje ve forme vyrezu. Eim vetsi zoom, tim vetsi zrneni na fotografii, pri maximalnim zvetseni dostaneme fotografii pouze s rozlisenim VGA (640x480 pixelu). Vpravo od cocky fotoaparatu se nachazi externi reproduktor, jehoz zvukove kvality jsou opravdu vyborne. Samozrejme nemuzete cekat zvuk jako z Hi-Fi soustavy, ale na svou velikost jej hodnotim na vybornou, pri maximalni hlasitosti vsak neprijemne chrasti. Na zadni strane je umisteno pak jiz pouze vlisovane logo vyrobce. Po odsunuti zadniho krytu se odhali baterie s oznacenim BST-33 s kapacitou 950 mAh. Neni mi vsak jasne, proc je v modelu P1i umistena baterie s kapacitou o 220 mAh vyssi, spravne by to melo byt naopak, protoze Walkman prehravac je preci jenom datove vice narocnejsi. Az po vyjmuti baterie se dostanete k SIM karte, slot pro pameove karty nikde na hranach telefonu nenajdete, stejne tak chybi i pod baterii, vystacit si budete muset s pevnym diskem. Na zadech telefonniho pristroje se nachazi vubec ten nejprednejsi ovladaci prvek, ktery sice pouzivat nemusite, ale diky nemuz je prace s telefonem svizna a hlavne presna. Øec je o dotykovem peru, jenz barevne splyva s cernym pozadim, takze bude chvili trvat nez jej najdete. Pero je vsak samo o sobe rozporuplne tim, ze je trojhranne a cele z plastu, mozna ale diky tomu, ze je trojhranne, ve mne vzbuzuje pocit, ze jej mam drzet jako tuzku pri psani. Na barevne sladenou kombinaci kovu a plastu u P1i budete muset zapomenout, z utrob telefonu vytahnete cerne celoplastove pero, ktere vypada na pomery telefonu dosti lacine. Na to, ze se nachazim v cenove kategorii 14 tisic a vys jsem cekal neco luxusnejsiho. Vyrobce tento neduh kompenzuje pridanim nahradniho pera do zakladniho baleni.

 

Zajimava je i barevna kombinace telefonu. Eernou lesklou celni plochu a cerne pogumovanou zadni stranu doplnuji tenke bile pruhy na bocnich hranach, ktere telefon opticky snizuji, avsak roztahuji do sirky. Ac je Sony Ericsson P1i tenci a tlustsi pouze o 1 milimetr, mate-li oba modely vedle sebe, W960i vypada vyrazne tenci, ale take vyrazne sirsi. Mohou za to pravdepodobne barevne kombinace a pouzite leskle materialy na celni plose. Na levem boku je umisten stribrny vystupek, coz neni nic jineho nez uchytka pro umisteni poutka pro poveseni smartphonu na krk. Prijde mi ale, ze tyto prvky jen narusuji design pristroje a pochybne je i jejich vyuziti. Videli jste uz nekdy manazera, kteremu by se na krku houpal P1i nebo W960i? Asi o centimetr niz se nachazi nedocenitelny ovladaci prvek, totiz kolecko JogDial, ktere pri drzeni telefonu v leve ruce bezpecne padne na palec, ktery se muze starat o scrolovani v nabidkach nebo pri potvrzovani voleb diky jeho stisknuti. O neco niz vryty napis vystrnadil zpetnou klavesu s sipkou, ktera se presunula nad alfanumericke klavesy. Jste-li jiz nyni majitelem nektereho z predeslych smartphonu od Sony Ericssonu s grafickou nadstavbou UIQ 3.0 (M600i, P990i ci W950i), budete prstem stale stlacovat plast, jako byste cekali, ze vas diky vrzani krytu telefon vrati o nabidku zpet. Vedle klavesy s sipkou se jeste nachazi klavesa W slouzici ke vstupu do Walkman prehravace a korekcni klavesa "C", k zakladnimu ovladani jiz netreba vice klaves.

 

Na pravem boku Sony Ericssonu se nachazi dvojurovnova klavesa pro fotografovani, namacknutim se objekt zaostri a az domacknuti stoji za zobrazenim fotky na displeji telefonu. Dale se zde nachazeji klavesy pro korekci hlasitosti, a to jak hudby pri prehravani v reproduktoru ci sluchatkach ale take i pri hovoru. Na spodni hrane se nachazi jiz tradicne konektor FastPort, na horni hrane zase bile zapustene tlacitko pro zapnuti ci vypnuti telefonu. Infraport zde chybi, avsak jeho vyuziti je plne nahrazeno bezdratovou technologii Bluetooth.

 

  • Ikony k rychlemu pristupu k vybranym funkcim a maticove menu 

Zapnuti telefonu trva delsi dobu, na uplne nacteni je nutno pockat neco pres minutu. Pri nacitani systemu jste prubezne informovani statusbarem. Muzete si zvolit ze dvou modu. Telefon klasicky spusti pristroj, zatimco Flight mod zapne pristroj ale docasne deaktivuje telefonni cast, funkce prehravace tim zustane nenarusena. Pohotovostni obrazovka je stejna jako u ostatnich UIQ3 telefonu, jen je na tapete vyhrazeno barevne odlisne pole, kde se pri prehravani skladby na pozadi zobrazuji informace o prehravane skladbe a interpretovi, chybet nemuze ani prebal alba. Ve stavovem radku najdou sve misto ikony aktivnich funkci a nebo take indikator zbyvajici energie ci, v idealnim pripade, pet carek signalu se jmenem operatora. Pro rychly pristup k funkcim slouzi sipka v levem hornim rohu, dokaze vytvorit nove polozky do kalendare, poznamek, ukoly, spustit editor zprav, nastavit hlasitost, zjistit udaje o case nebo jen zamknout klavesnici (k tomuto ucelu slouzi i delsi podrzeni klavesy s obracenou sipkou). Naopak znak v pravem roku displeje spousti spravce ukolu, diky nemuz se muzete pohodlne dostat ze zapustenych urovni menu zpet do pohotovostniho stavu ci hlavni nabidky. Najdete zde take informace o spustenych aplikacich a o mnozstvi kB, ktere "cucaji" z pameti RAM. Po najeti je k dispozici zhruba 74 MB volne operacni pameti, coz je asi 60% celkove pameti RAM. V levem dolnim rohu se nachazeji informace o aktualnim datu a case, po kliknuti na cas se zobrazi okno i s casem v jinem casovem pasmu, ktere lze samozrejme vybrat. Dale jsou tu budiky, ktere lze nastavit az tri, vcetne jejich doby opakovani. Pro rychly pristup k vybranym sluzbam slouzi na displeji tlacitko s sipkou a tremi teckami, ktere rozevre plnych 15 slotu pro umisteni ikon pro rychly pristup k vybranym funkcim. Muzete tak nastavit vlastni zkratky pro pristup ke zpravam, radiu ci k vlastnim nainstalovanym aplikacim.

 

 

  • Etyri moznosti vzhledu hlavni obrazovky, schemata hraji vyznamnou roli 

Pro vstup do hlavniho menu slouzi tlacitko se ctyrmi teckami. Hlavni menu ma klasicky podobu matice deviti neanimovanych ikon, ktere jsou dostatecne velke na to, aby je bylo mozno ovladat i prsty. Vzhled menu lze samozrejme zmenit, muzete jej jeste srovnat do podoby seznamu, stejne tak, jako je mozno do hlavniho menu pridavat nove slozky. Aktualni ikona je vzdy podkreslena ci jinak vyrazne oznacena. Podurovne jsou jiz pouze v podobe seznamu. Co se moznosti psani zprav tyce, pripravem je editor zprav, ktery si poradi s textovymi, e-mailovymi i multimedialnimi zpravami. Cizi mu nejsou ani aplikace pro Instant Messaging, ty vsak musite doinstalovat od dodavatelu tretich stran. Potom mate velkou moznost vyberu, v jake aplikaci se pripojite k vasemu ICQ, MSN ci Skype uctu. Pri psani jakychkoliv textu je mozno vyuzit rozpoznavani psanych znaku, pricemz plati, ze znak napsany cely nad sipkami bude cislo nebo pomocne znaky (napr. pomlcky a lomitka), znak napsany jen pod sipkami bude male pismeno. Velke pismeno musi presahovat obe dve pomyslna pole. Rozpoznavani je na velmi dobre urovni, znaky nemusite psat jen tak nahodile, v manualu najdete seznamy vsech zpusobu jak na displeji napsat dany znak. Pro kazde pismeno neexistuje jeden ale hned nekolik zpusobu, takze jeden z nich vam do oka urcite padne. Nechcete-li vyuzit tohoto zpusobu psani, muzete vyuzit psani na softwarove klavesnici. Ta je ve srovnani se Sony Ericssonem P1i vetsi a pri trose sikovnosti na ni lze psat i nehtem ukazovacku. Posledni moznosti jak pridavat psane texty do telefonu je psani na alfanumericke klavesnici i s vyuzitim slovniku T9, osobne ale preferuji psani na dotykovem displeji nebo softwarove klavesnici, kdyz uz ji mame k dispozici.

 

  • Piseme zpravu na Sony Ericssonu W960i pomoci softwarove klavesnice, ktera je vetsi nez u P1i 

Nad otazkou psani textu se musi zamyslet kazdy uzivatel sam. Sony Ericsson W960i totiz nabizi kancelarsky balik QuickOffice, ktery zarucuje spolehlivou praci se soubory XLS, TXT a DOC (tj. dokumenty Excelu a Wordu), ty je mozno prohlizet, editovat ci utvaret uplne nove soubory a to vse v zobrazeni klasickem na sirku. Jedine co mi ve wordu chybi je pridavani obrazku do dokumentu, jinak jsem se vsim spokojeny. Aplikace PDF+ zase slouzi k zobrazeni dokumentu ve formatu PDF, jejich tvorba vsak neni mozna. Nabidku kancelarskych aplikaci doplnuje Skener vizitek. Jeho uspesnost neni vzdy 100%, ale vcelku dokaze dobre poslouzit. Kalendar je mozno zobrazit v dennim, tydennim a mesicnim nahledu. Lze do nej pridavat opakovane udalosti. Den, na ktery je v kalendari neco zapsano, je od ostatnich graficky odlisen malou znackou. Je jen skoda, ze kalendar nelze umistit na pozadi, kdyz to umi i nektere low-end telefony bez operacniho systemu (napr. LG-KU380). Ukoly nahradi vase papirove poznamky v kapse u kosile, po jejich splneni je muzete "odfajfknout". Neukoncene ukoly se mohou zobrazovat i na titulni obrazovce. Pokud v menu Zarizeni zvolite pohotovostni aplikaci jako pracovni, prostor pro Walkman prehravac se zuzi a objevi se standardni menu Dnes, kde muzete sledovat udalosti jako zmeskana volani, prijate zpravy, udalosti v kalendari, jiz zminene ukoly, nebo treba i stahovat nove e-maily. Pokud u takto nastaveneho pohotovostniho rezimu spustite hudbu, na pozadi se objevi animovane bubliny. Poznamky mohou byt textove a jednak i rucne psane, s trochou nadsazeni muzeme rici ze se jedna az o jednoduchy graficky editor, ovsem obrazek z nej nejde ulozit v zadnem formatu, takze je jen na prohlizeni v telefonu. 

 

  • QuickWord na sirku displeje, stejne tak lze na bok umistit i prehravac videa 

Na kancelarske a organizacni funkce uzce navazuji aplikace v menu Nastroje. Pro jednoduche pocty je zde jednoducha kalkulacka, ktera zvladne scitani, odcitani, nasobeni a deleni, konvertor jednotek a men (po nastaveni spravneho kurzu), stopky a casovac snad ani nepotrebuji komentar. Sekce ukryvajici se pod pojmem "Eas" zobrazuje hodiny v aktualnim casovem pasmu plus cas ve vybranem casovem pasmu, takze muzeme v jednu chvili sledovat i kolik ze to maji v Londyne. Budiky lze nastavit tri. Kazdy muze mit nastaveno rozdilne opakovani i jinou melodii. To, co organizacni funkce standardne nenabizeji, lze dodat pomoci dalsich SIS aplikaci. V dnesni dobe o ne jiz neni takova nouze a je relativne z ceho vybirat, a to jak mezi plnymi verzemi tak i freewarem.

 

  • Jak jsem jiz zminil, ne pokazde se skenovani vizitky povede, detaily jsou nepresne, ale zakladni veci zustanou 

Hudebni funkce jsou zastoupeny radiem a Walkman prehravacem. Radio se nachazi v menu Zabava, ale bez pripojenych sluchatek jej nespustite, funguji totiz jako antena. Radio podporuje RDS, takze jste vzdy na displeji informovani o prehravane skladbe a jejim interpretu. Muzete vyuzit take funkce trackID, pokud poslouchate radio, ktere udaje o skladbach nevysila. Telefon nahraje cast skladby (nejen z radia, ale treba i z externich zdroju), odesle na vzdaleny server a obratem vam prijdou informace o nazvu skladby a jmenu interpreta. Databaze samozrejme neobsahuje vsechny umelce, ale spise ty zahranicni zname (Shakira, Avril Lavigne, Robbie Williams,...) urcite rozpozna.

 

  • Hudebni prehravac nabizi animace na pozadi, radio hned po spusteni zacne vyhledavat dostupne stanice, pokud v databazi zadne jeste nejsou 

Hlavni gro telefonu je soustredeno predevsim ve Walkman prehravaci, ktery spustite treba stiskem klavesy W. Hudba je zde tridena podle interpretu nebo alb, prehravat muzete take vsechny hudebni stopy zaroven nebo jen ty, ktere patri k urcite nalade. Pokud si u kazde skladby udelate mravenci praci a zaradite je mezi jednu ze ctyr nalad (sÂťastny, smutny, energicky nebo tizivy), muzete potom prehravat skladby i podle druhu vasi aktualni nalady. Nalada s sebou nese i barevnost letajicich bublinek, coz je celkem efektni. Do telefonu muzete vlozit jakekoliv playlisty vytvorene predem v pocitaci a nebo si je telefon vytvori sam a to podle toho, ktere skladby jsou nejcasteji prehravane, naposledy pridane skladby, skladby s nejvyssim hodnocenim (kazde prehravane skladbe lze priradit jednu z peti hvezdicek), stejne tak i nejmene prehravane nebo posledni prehrane. Stroj casu dokaze prehravat skladby pouze z urcitych let a obdobi (napr. 80. leta). Pri prehravani na displeji vidite prebal alba, nazev pisne, jmeno interpreta a nazev alba, ze ktereho skladba pochazi. Jste informovani take o zbyvajicim case skladby. Behem prehravani muzete aktivovat nahodne prehravani skladeb, opakovani skladeb (napr. skladba nebo album se bude opakovat porad dokola). Nastaveni ekvalizeru nabidne 11 nastaveni vcetne MegaBassu. Vlastni nastaveni vyvazeni zvuku provest nelze, ale s prednastavenymi hodnotami si v pohode vystacite. Pri prehravani koleckem scrolujete mezi skladbami v dane sekci ci albu, pro korekci hlasitosti lze vyuzit klavesy na pravem boku.

 

  • 8 GB pro vas znamena more volneho mista, ve skutecnosti je ho ale trosku mene, i tak je ale interni pameÂť nadstandardni 

Samozrejme lze take prenest hudbu do Bluetooth sluchatek, ta si ale musite pripadne dokoupit. V baleni se nachazeji pouze dratove Walkman spunty ladici s barvou telefonu. Walkman prehravac muze hrat take v pohotovostnim displeji, diky multitaskingu muzete mit na pozadi spusteno mnoho aplikaci. Hudby lze do telefonu prenest nejlepe pomoci datoveho USB kabelu, pro vase hudebni soubory je pripraveno 8 GB, ve skutecnosti je to ponekud mene, ale i tak je to obrovsky prostor na uskladneni nejen vasich souboru, ale i ruznych dat. Telefon lze bez problemu pouzit podobne jako FLASH disky, 8 GB kapacita je vskutku kralovska, ani nevadi, ze nepodporuje pameÂťove karty. V takovemto neprebernem mnozstvi lze mezi skladbami samozrejme vyhledavat pomoci napsanych znaku, jinak byste se v zaplave hudebnich souboru doslova utopili.

 

  • Kalkulacka a prohlizec obrazku 

Zavery jsou u recenzi vzdy slozite, kazdy ctenar s napetim ocekava, ze prave v tomto odstavci se dozvi, zda recenzovany telefon stoji za to koupit ci nikoliv. Sony Ericsson W960i je skvely multimedialni telefon s vybornym a propracovanym Walkman prehravacem, dotykovym displejem, 8 GB, 3,2 Mpix fotoaparatem, Wi-Fi, FM radiem, s rozpoznavanim psaneho textu a s nadhernym designem. Telefonni seznam ma neomezenou kapacitu a je vicepolozkovy, prijate zpravy se taktez ukladaji do sdilene interni pameti. Co mi chybi, jsou vyzvaneci profily, ktere nelze ani doinstalovat. Material na predni strane je velmi nachylny na upatlani, pro budouciho uzivatele je hadrik nutnosti, v prubehu testovani zacal povrzavat zadni kryt baterie, ktery nedoleha presne na plastovy protikus. Chtelo by to doladit par drobnosti, jako treba zrychlit pohyb v menu, pridat rychlejsi procesor, pri landscape modu (na sirku obrazovky) roztahnout softwarovou klavesnici pres cele dostupne misto a ne aby se krcila v pravem rohu. Pozadi v pohotovostnim rezimu by mohlo byt animovane, kalendar na pozadi by urcite nebyl k zahozeni. To same plati i u sporice displeje ve forme hodin, my preci chceme vedet kolik je hodin jen pri letmem pohledu na displej! Konkurence zvlada do telefonu umistit 3,5" jack, tak proc to nezvladne Sony Ericsson, lidr v hudbe v mobilu? Pokud se toto do budoucna vylepsi, budu spokojenym zakaznikem Sony Ericssonu. Na druhou stranu stavim vedle vsech kladu a zaporu take cenu pristroje. Rozdily mezi modely P1i a W960i sice jsou, ale pokud mluvime o cenovem rozdilu 5.500,- Kc v neprospech dnes testovaneho smartphonu, bude to tezke rozhodovani. 8GB M2 karta je k mani kolem 3.000 Kc...

Dalsi screeny displeje 

 



Fotografie z fotoaparatu (v puvodnim rozliseni)

 

 

Klady Sony Ericssonu W960i

- elegantni design

- Walkman prehravac s mnoha funkcemi nastaveni, FM-radio 

- vsestranny multimedialni telefon

- interni 8GB flash disk

- 3,2 MPix fotoaparat s Autofocusem

- podpora Wi-Fi

- moznost editace souboru DOC, XLS a prohlizeni souboru PDF

- bohate prislusenstvi v krabici (handsfree, pouzdro, USB kabel, nabijecka, nahradni stylus) 

Zapory Sony Ericssonu W960i

- stale budete mit "upatlany" displej, hadrik v baleni chybi 

- klavesa s sipkou se presunula dopredu, coz muze nekoho zmast

- pomaly pohyb v menu

- lacine vypadajici dotykove pero

- hodil by se sporic hodin

- absence IrDA

- malo inovaci oproti predeslym modelum (chyby UIQ3 pretrvavaji)

- absence slotu pro pameÂťove karty

- povrzavajici zadni kryt

- pouze LED dioda na prisvetleni snimane sceny nestaci

- pomerne vysoka prodejni cena, ujme se na trhu? 

Obsah baleni 

- telefon Sony Ericsson W960i

- baterie BST-33  950 mAh

- stereo handsfree HPM-80

- pouzdro na telefon

- USB datovy kabel

- pruchozi nabijecka

- nahradni stylus

- uzivatelsky manual

- CD s ovladaci a PC Suite 

TIP: Dalsi fotografie (i nazorna srovnani s modelem P1i) naleznete v nasi galerii.

Pod clankem je pro vas samozrejme vyhrazen prostor pro vase nazory, postrehy a komentare 


Komentáře
Příspěvky vyjadřují názory uživatelů a nejsou nijak redigovány.
Vyhrazujeme si však právo příspěvky odstraňovat.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

 
< Předch.   Další >